Aktualności

Mikołowscy strażacy szkolili się w poszukiwaniu osób zaginionych

15 marca 2018

Mikołowscy strażacy odbyli ćwiczenia terenowe, doskonalące ich umiejętności w zakresie poszukiwań osób zaginionych. W trakcie działań mundurowi, wspólnie z Policją i innymi służbami, wykorzystywali urządzenia lokalizacyjne GPS, które usprawniają pracę służb ratowniczych.

W dniu 14 marca 2018 r. o 8.00 dyżurny mikołowskiej jednostki policji przyjął zgłoszenie o zaginięciu dwóch osób. Byli to mężczyźni, którzy uciekli ze szpitala psychiatrycznego i ostatni raz widziani byli w rejonie kompleksu leśnego „Starganiec”, znajdującego się na terenie powiatu mikołowskiego. Jeden z nich, ubrany na ciemno, miał około 175 cm wzrostu, 90 kg wagi i ciemne włosy upięte w kucyk. To zgłoszenie, to na szczęście tylko scenariusz, wymyślony na potrzeby ćwiczeń policjantów z innymi służbami.

Celem ćwiczeń dowódczo-sztabowych, zorganizowanych przez mikołowskich policjantów, było doskonalenie praktycznych działań w zakresie poszukiwań osób zaginionych oraz współdziałania z innymi służbami w takich sytuacjach. Wcześniej opracowany scenariusz, przewidywał poszukiwania dwóch zaginionych mężczyzn, którzy znajdowali się w okolicznościach zagrażających ich zdrowiu, a nawet życiu, w dużym kompleksie leśnym.

W ćwiczenia zaangażowani byli strażacy z naszej komendy, mikołowscy policjanci oraz funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP z Jastrzębia Zdroju jak również strażacy OSP w Gostyni. Na miejsce przybyli również pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mikołowie, którzy udzieli logistycznego wsparcia w przedsięwzięciu.

 

zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie